Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw
W 2015 r. OECD, w porozumieniu m.in. z państwami G20, opracowała pakiet rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, zwany BEPS. Pojawiły się jednak głosy, że nie w pełni odpowiadają one zglobalizowanej gospodarce oraz wyzwaniom wynikającym z jej cyfryzacji. Dlatego OECD zdecydowało się przedstawić projekt nowych rozwiązań.
W pakiecie BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting), zaproponowano szereg działań, które następnie zostały przyjęte przez unijnego i polskiego ustawodawcę, a od kilku są dobrze znane polskim podatnikom. Mowa tu np. o przepisach o kontrolowanych spółkach zagranicznych czy limitach kosztów finansowania dłużnego. Krytyka przyjętych rozwiązań spowodowała, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zdecydowało się przedstawić projekt BEPS 2.0, opierający się na dwóch filarach. W ramach pierwszego filaru zaproponowano w określonych przypadkach zmianę miejsca opodatkowania dochodów na kraj rynku, a nie jak dotychczas kraj fizycznej obecności przedsiębiorcy. Natomiast przedmiotem drugiego filaru są dwa instrumenty: globalny efektywny podatek minimalny oraz zasada szczególnych płatności traktowych (ang.: subject to tax rule – STTR).
Nowe rozwiązania
W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania grup wielonarodowych w Unii (dalej: dyrektywa). Projekt Komisji realizuje proponowany w ramach filaru drugiego globalny podatek minimalny. Nie uwzględnia on jednak, drugiego z instrumentów, tj. zasady STTR. Jak argumentuje sam projektodawca zasada ta – jako uprawniająca państwo źródła do odmówienia korzyści traktowej gdy opodatkowanie w państwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta